Ügytípus:
Zaj- és rezgés elleni védelem
Illetékességi terület és hatáskör
A település jegyzőjének illetékességi területe Sárbogárd város közigazgatási területe, „a környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól” szóló 284/2007. (X.29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) és „az általános közigazgatási rendtartásról” szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) szerint általában a jegyző jár el. A települési önkormányzat jegyzőjének hatáskörébe a Korm. rendelet 1. számú mellékletében felsorolt ügyek tartoznak.
Ügyintézés határideje és díja:
21 nap, amely ügyintézési határidőbe nem számít bele „az Ákr. szerint e vonatkozásban meghatározottak
Szükség esetében alkalmazni kell az Ákr. sommás eljárásra és függőhatályú döntésre vonatkozó rendelkezéseit.
A környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi ügyekben az alapeljárás illetékmentes, a jogorvoslati eljárás (fellebbezés) illetékmentes.
A közérdekű bejelentés illetékmentes.
Ügyintézéshez szükséges dokumentumok:
Zaj- és rezgés elleni védelemmel, ill. zajkibocsátással kapcsolatos bejelentés, észrevétel, panasz benyújtására nincs formanyomtatvány. Az ügyfél a zaj- és rezgés védelemmel kapcsolatos észrevételét egyedi, kézzel, vagy géppel írottan, jól értelmezhető és olvasható módon levél (megkeresés) formában nyújthatja be a hivatalhoz.
Formanyomtatvány az oldal alján letölthető.
Az ügyintéző osztály helye, elérhetősége és rendje:
Sárbogárdi Polgármesteri Hivatal
7000 Sárbogárd, Hősök tere 2. emelet 7.sz. iroda Műszaki Osztály ügyfélfogadási idők:
Hétfő: 8.00 – 11.00
Szerda: 8.00 – 11.00, 13.00 – 15.00
Tel: 25/520-260
Az eljárás megindításának módja:
Az ügyintézés kezdeményezhető:
-hivatalból indított eljárással
-kérelemre
-bejelentésre, írásban (természetes személy ügyfél azonban a bejelentését szóban is előterjesztheti)”
-postai úton a fenti címen
-az ügyintézőnél
Útmutató az ügymenetre vonatkozóan:
Amennyiben a jegyző hatáskörébe tartozó zaj- és rezgés- védelem területén a tevékenység végzéséhez kapcsolódó veszélyes mértékűnek ítélt zajkibocsátás észlelhető, úgy:
bejelentésre, vagy hivatalból az ügyintéző helyszíni szemlét tart. A zajkibocsátóval együtt a helyszíni szemle eredményéről jegyzőkönyvet készít.
Indokolt esetben felszólítja a zajkeltőt a zajkibocsátás csökkentésére, valamint az övezetre és tevékenységre meghatározott zajterhelési hatásértékek betartására.
Abban az esetben, ha a felszólítás a védett környezetet és létesítményeket tekintve eredményes – úgy az eljárás folytatása nem szükséges.
A zajcsökkentés elmaradása (feltételezhetően megengedett határérték felett maradó zajszint) esetén szabványos zajmérés (és esetlegesen rezgés mérés) elvégzésére kerülhet sor. A mérési eredménytől függően – határérték túllépés esetén – zajvédelmi birság kiszabása mellett, a zajos tevékenység korlátozására, a tevékenység felfüggesztésére, ill. határidő megjelölésével a jogszabályoknak megfelelő zajszint (határértéket meg nem haladó) elérését eredményező technológiai, műszaki beavatkozások végrehajtására kötelezi zajkibocsátót az eljáró hatóság. A mérési jegyzőkönyvek tartalmi követelményeit a 97/2007.(XII.18.) KvVM.rend. szabályozza.
A település jegyzője hatáskörébe tartozó zajkibocsátási határérték megállapítására benyújtott kérelmet az eljáró ügyintéző megvizsgálja, szükség esetén a kérelmezőt a kérelmével kapcsolatos hiánypótlásra szólítja fel. Az eljáró hatóság az ügyfél kérelmét elutasítja, vagy helybenhagyja. A zajkibocsátás és rezgés tekintetében hozott érdemi döntés ellen jogorvoslatnak van helye. A fellebbezést a Fejér Megyei Kormányhivatalhoz (8000 Székesfehérvár, Szent István tér 9.) címezve Sárbogárd Város Önkormányzat Jegyzőjéhez kell benyújtani.
Ha a kérelmező a zajkibocsátási határérték megállapítására vonatkozó kérelmét visszavonja, a határérték megállapítására vonatkozó eljárást hivatalból folytatja az eljáró hatóság, kivéve, ha kérelmező a létesítésre irányuló kérelmét is visszavonta.
A határérték be nem tartása miatt birság fizetésére kötelezettet újabb bírság fizetésére kötelezheti.
Nem kell környezeti zajkibocsátási határérték megállapítását kérni, ha:
a) a tervezett környezeti zajforrás hatásterületén nincs védendő terület, épület vagy helyiség vagy
b) b) a tervezett környezeti zajforrás hatásterületének határvonala számítások, illetve mérések alapján a környezeti zajforrást magába foglaló telekingatlan határvonalán belül esik és a telekingatlant a zajforrás üzemeltetőjén kívül más személy nem használja.
Alkalmazott jogszabályok:
-„A környezet védelmének általános szabályairól” szóló 1995. évi LIII. törvény
-„A természet védelméről” szóló 1996. évi LIII. törvény
-„A környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól” szóló 284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet
-„A zajkibocsátási határértékek megállapításának, valamint a zaj- és rezgéskibocsátás ellenőrzésének módjáról” szóló 93/2007. (XII. 18.) KvVM rendelet
-„A környezeti zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról” szóló 27/2008. (XII. 3) KvVM-EüM rendelet
Letölthető nyomtatványok:
-a 93/2007.(XII.18.) KvVM sz. rendelet 2.számú melléklete -
KÉRELEM üzemi szabadidős létesítmény zajkibocsátási határérték megállapítására.
-a 93/2007.(XII.18.) KvVM. sz. rendelet 3.számú melléklete -
JELENTÉS üzemi, szabadidős zajforrás zajkibocsátásának megváltoztatásáról.