Sárbogárd Város Önkormányzata a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-5.2.1-15 számú A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok című felhívása keretében sikeresen pályázott 65,01 m Ft vissza nem terítendő európai uniós támogatás segítségével valósul meg projekt. A megvalósítani kívánt tevékenységek eredményeként, Pusztaegresen élő hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javulnak, elérhetővé válnak a foglalkoztatást, társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, oktatást, iskolai felzárkózást, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok.
Jelen TOP-5.2.1 pályázat a tervezett infrastrukturális beavatkozásokat (TOP-4.3.1) a társadalmi hátrányok kompenzálását célzó szociális, oktatási, mentálhigiénés, kompetenciafejlesztő, foglalkoztatási, egészségügyi, antidiszkriminációs és közbiztonsági programokkal egészíti ki.
A szociális városrehabilitációs projektet végig kísérik a közösségfejlesztő programok, amelyek lehetővé teszik a városrehabilitációval érintett területen élő lakosság bevonását már a tervezésbe és a megvalósításba is, továbbá erősítik a helyi közösség kohézióját.
Mivel a leszakadás mértéke nagyon nagy ezeken a területeken, a projektnek részét képezi a folyamatos szociális munka jelenléte, két főállású szociális munkás alkalmazásával.
Célok:
- hogy a szegregátumban élő hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javuljanak, elérhetővé váljanak a foglalkoztatást, társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, oktatást, iskolai felzárkózást, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok.
- hogy az infrastrukturális beavatkozásokat kísérő társadalmi hátrányok kompenzálását célzó humán szolgáltatások, közösségfejlesztő, antidiszkriminációs és közbiztonsági programok megalapozzák a beruházások sikerességét és a szegregátum életminőségének javítását.
- hogy a leszakadó városi területeken bővüljön a szociális munka humánerő-forrása, megteremtődjön a hosszú távú integrációt segítő szakmai kompetencia.
- hogy a szegregátumot érintő jelenlegi konfliktusok a települési mediáció és más innovatív eszközök alkalmazásával csökkenjenek.
A fejlesztés térségre gyakorolt hatása összetett, más projekt kapcsolatokat eredményez a térségben, így pl. a TOP-5.1.2 helyi foglalkoztatási paktum vagy az EFOP-1.5.2 humán szolgáltatások fejlesztéséhez. A fejlesztés kapcsolódik a Tanoda típusú programok és az ifjúsági szolgáltatások valamint a komplex humán szolgáltatások fejlesztéséhez is.