Az ügytípus megnevezése
Talajvíz kutak létesítési, üzemeltetési, fennmaradási és megszüntetési engedélyezési eljárása, továbbá bizonyos vízi létesítmények vízjogi létesítési és vízjogi üzemeltetési engedélyezése
Eljáró Osztály:
Sárbogárdi Polgármesteri Hivatal Műszaki Osztály
7000 Sárbogárd, Hősök tere 2.
Illetékességi terület:
Sárbogárd város közigazgatási területe
Eljárási illeték: illetékmentes
A „vízgazdálkodásról” szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban:Vgtv.) 29. § (7) bekezdésében és a Vgtv. 31 § (2) bekezdés b) pontjában foglaltak alapján: (a jelenlegi szabályozás szerint) illeték és költségmentes és mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól is az a létesítő, aki az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról szóló 2020.évi XXXI. törvény hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi és az engedély megadásának feltételei fennállnak.
Ügyintézési határidők:
Az engedélyezési eljárások határideje: a kérelem beérkezését követő naptól számított 60 nap.
Általánosságban a jegyzői hatáskörről:
Általános információk:
A település jegyzője illetékességét és vízgazdálkodási hatóságként történő eljárásra a jogosultságát „a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról” szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet 24. § (1)-(10) bekezdésében és a 25. § (1) bekezdés a) és b) pontjában foglaltak állapítják meg. A Korm. rendelet 24. § (1) bekezdés a) pontjától - ac) pontjáig foglaltak szerint a jegyző engedélyezi olyan kút létesítését, üzemeltetését, fennmaradását és megszüntetését, amely az alábbi feltételeket együttesen teljesíti:
A vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről szóló kormányrendelet szerint kijelölt, kijelölés alatt álló, illetve előzetesen lehatárolt belső, külső és hidrogeológiai védőidom, védőterület, valamint karszt-vagy rétegvízkészlet igénybevétele, érintése nélkül, és legfeljebb 500 m3/év vízigénybevétellel kizárólag talajvízkészlet vagy parti szűrésű vízkészlet felhasználásával üzemel. Épülettel vagy annak építésére jogosító hatósági határozattal, egyszerű bejelentéssel rendelkező ingatlanon van, és magánszemélyek részéről a házi ivóvízigény vagy háztartási igények kielégítését szolgálja és nem gazdasági célú vízigény.
Továbbá: A fenti paramétereknek és általános követelmények megfelelően olyan szennyvíztisztító berendezés, amely a háztartási szennyvíz tisztítását követően lehetővé teszi a tisztított szennyvíz saját ingatlanon történő elszikkasztását oly módon, hogy az bármelyik környezeti elemre veszélyes lenne, vagy környezeti károsodást okozna. Olyan víztisztító berendezés létesítése üzemeltetése amely alkalmazásával a talajvízből nyert víz tisztítását követően a víz laboreredménnyel kimutatható módon háztartási célú ivóvízként felhasználhatóvá válik. Ha valamelyik előírás a fentiek közül nem teljesül, az esetben eljáró a területileg illetékes vízügyi hatóság, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Hatósági Osztálya (8000 Székesfehérvár, Hosszúsétatér 1.)
Eljárás megindító irat benyújtásának módja (helye, ideje)
Személyesen hivatali munkaidőben, illetve postai úton Sárbogárdi Polgármesteri Hivatal 7000 Sárbogárd, Hősök tere 2.
Útmutató az egyes vízgazdálkodási eljárásokhoz:
Talajvízkút vízjogi létesítési engedélyezése:
A kérelem tartalmi követelményei:
„a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról” szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet 2. melléklet I. pontja szerint összeállított tervdokumentáció. Benne a 101/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet 13. § (2) bekezdése alapján: Talajvizes fúrt kút esetében a kútfúró szakmai végzettségét igazoló dokumentumok, az alkalmazandó kútfúró berendezésre a bányafelügyelet által kiadott megfelelőségi tanúsítvány vagy EK megfelelőségi nyilatkozat.)
A tervezői jogosultságot bizonyító Magyar Mérnöki Kamara által kiállított igazolás („a felszín alatti vízkészletbe történő beavatkozás és a vízkútfúrás szakmai követelményeiről” szóló 101/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet 13. § (1) bekezdése).
Az ingatlan tulajdonosának hozzájáruló nyilatkozata, amennyiben a kút létesítésével érintett ingatlan nem az építtető tulajdonában van („a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról” szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet 3. § (2) bek.)
Az eljárás illetékmentes a Vgtv. 31. § (2) bekezdés b) pontja alapján.
Talajvízkút vízjogi üzemeltetési/vízjogi fennmaradási engedélyezése:
A kérelem tartalmi követelményei:
„a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tar-
talmáról” szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet 2. melléklet II. pontja szerint összeállított tervdokumentáció. A tervezői jogosultságot bizonyító Magyar Mérnöki Kamara által kiállított igazolás („a felszín alatti vízkészletbe történő beavatkozás és a vízkútfúrás szakmai követelményeiről” szóló 101/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet 13. § (1) bekezdése). Az üzemeltető (Engedélyes) és az ingatlantulajdonos eltérése esetén a tulajdonos (tulajdonosok) hozzájáruló nyilatkozata („a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról” szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdése. )
Nyilatkozat arról, hogy a kútból kitermelt víz éves felhasználása nem haladja meg az 500 m3-t (fennmaradási engedély esetén).
Tervezői nyilatkozat a létesítésre vonatkozó vízgazdálkodási, környezetvédelmi, műszaki jogszabályoknak és hatósági előírásoknak való megfelelőségről (vízjogi létesítési engedélytől való eltérés esetén. Az eljárás illetékmentes a Vgtv. 31. § (2) bekezdés b) pontja alapján.
Ismételten felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelenleg érvényben lévő jogszabályozás alapján mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő, aki 2020. július 1-ét megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített talajvízkút vízjogi üzemeltetési, vízjogi fennmaradási engedélyezését utólagosan kérelmezi 2023. december 31-ig és az engedély megadásának feltételei fennállnak.
A Vgtv. 29. § (7) bekezdésében foglaltak szerinti talajvíz kutakra vonatkozó utólagos vízjogi üzemeltetési és utólagos vízjogi fennmaradási engedély kiadására irányuló kérelem nyomtatvány és az eljárással kapcsolatos „TÁJÉKOZTATÓ” szintén a Sárbogárd város honlapján (www. sarbogard. hu) megtekinthető, illetve onnan letölthető, személyesen átvehető a hivatalunk ügyfélszolgálatánál.
Talajvízkút vízjogi megszüntetési engedélyezése:
Az eljárás indulhat:
- az ügyfél kérelmére vagy
- hivatalból
A kérelem tartalmi követelményei:
a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról” szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet 2. melléklet III. pontja szerint összeállított tervdokumentáció.
A tervezői jogosultságot bizonyító Magyar Mérnöki Kamara által kiállított igazolás („a felszín alatti vízkészletbe történő beavatkozás és a vízkútfúrás szakmai követelményeiről” szóló 101/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet 13. § (1) bekezdése).
Az ingatlan tulajdonos hozzájáruló nyilatkozata, amennyiben a megszüntetendő kút által érintett ingatlan nem a kérelmező tulajdonában van.
Az eljárás illetékmentes a Vgtv. 31. § (2) bekezdés b) pontja alapján. Valamennyi vízjogi engedélyezési kérelem tárgyában meghozott határozat ellen a közléstől számított 15 napon belül fellebbezéssel lehet élni, melyet a Fejér Megyei Kormányhivatalhoz címezve (8000 Székesfehérvár, Szent István tér 9.), de Sárbogárd Város Jegyzőjénél 2 példányban kell benyújtani.
A Vgtv. 29. § (7) bekezdésében foglaltak szerinti talajvíz kutakra vonatkozó
- utólagos vízjogi üzemeltetési és utólagos vízjogi fennmaradási engedély kiadására irányuló kérelem nyomtatvány
továbbá az
- eljárással kapcsolatos „TÁJÉKOZTATÓ”
az oldal alján letölthető, továbbá Sárbogárd város honlapján (www.sarbogard.hu / letölthető nyomtatványok menüpontban) megtekinthető és letölthető, személyesen átvehető a hivatalunk ügyfélszolgálatánál.
Fellebbezési lehetőség:
Valamennyi vízjogi engedélyezési kérelem tárgyában meghozott határozat ellen a közléstől számított 15 napon belül fellebbezéssel lehet élni, melyet a Fejér Megyei Kormányhivatalhoz címezve (8000 Székesfehérvár, Szent István tér 9.), de Sárbogárd Város Jegyzőjénél 2 példányban kell benyújtani.
Vonatkozó jogszabályok:
„A környezetvédelmének általános szabályairól” szóló 1995. évi LIII. törvény
„A vízgazdálkodásról” szóló 1995. évi LVII. törvény
„A vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról” szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet
„A vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról” szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet
„A felszín alatti vízkészletekbe történő beavatkozás és a vízkútfúrás szakmai követelményeiről” szóló 101/2007. (XII. 23.) KvVM rendelet
„A vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről” szóló123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet
„A felszín alatti vizek védelméről” szóló 219/204. (VII. 21.) Korm. rendelet
„A vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról” szóló 147/2010. (IV. 29.) Korm. rendelet
„A vízgazdálkodási bírság megállapításának részletes szabályairól” szóló 438/2015. (XII. 28.) Korm. rendelet
„A vízügyi biztonsági szabályzat kiadásáról” szóló 24/2007. (VII. 3.) KvVM rendelet
„Az illetékekről” szóló 1990. évi XCIII. törvén
„Az általános közigazgatási rendtartásról” szóló 2016. évi CL. tör
Letölthető nyomtatványok: