AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/2102 IRÁNYELVE (2016. október 26.) a közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről (EGT-vonatkozású szöveg).
Mit jelent ez?
A honlapok akadálymentesítése azt szolgálja, hogy a weboldalakon elhelyezett szövegek, képek, formanyomtatványok és navigációs elemek a széles körű nyilvánosság számára elérhetők és érthetők legyenek.
Emellett azt hivatott biztosítani, hogy a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezményben foglaltak szerint a fogyatékossággal élő személyek is egyenlő esélyekkel férjenek hozzá az információkhoz.
A Főtitkárság optimalizálta ezt a honlapot, hogy az megfeleljen a World Wide Web Konzorcium (W3C) által kidolgozott szabványoknak. Az optimalizálás a webtartalmak akadálymentesítésére vonatkozóan megfogalmazott ajánlásokat követve történt, a WCAG 2.0 útmutatóban meghatározott műszaki előírások és az AA megfelelőségi szint megvalósítása révén.
A WCAG 2.0 útmutatóban foglalt elvek szerint a honlapok hozzáférhetőségének négy ismérve a következő: észlelhetőség, működtethetőség, érthetőség és megbízhatóság.
E négy jellemző megléte teszi lehetővé a felhasználók széles körének, így például a vakoknak, siketeknek vagy tanulási nehézségekkel küzdőknek a hozzáférését.
Bármennyire is törekedtünk arra, hogy honlapunk teljes mértékben akadálymentes legyen, egyes videókat és PDF-formátumban feltöltött dokumentumokat még nem sikerült optimalizálnunk. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy honlapunk maradéktalanul megfeleljen a szabványoknak.
Akadálymentes alternatíva
Akadálymentes alternatívaként, amennyiben ez technikailag lehetséges, a felhasználó egyedi igénye alapján, az igény beérkezésétől számított 15 napon belül elkészítjük és az igénylő rendelkezésére bocsátjuk az általa megjelölt tartalom akadálymentes PDF-változatát. Az akadálymentes PDF-et a felhasználónak megküldjük, illetve a honlapon közzétesszük, a nem akadálymentes változatot akadálymentesre cseréljük.
A weboldalak olvashatóságának megkönnyítése a böngészőben
A weboldalak megtekintése nehézkes lehet, amikor a szöveg túl apró. A legnépszerűbb böngészők mindegyike, így az Internet Explorer, a Chrome, a Firefox, a Safari és az Opera alkalmazás is támogatja a weboldalak nagyítására, illetve kicsinyítésére szolgáló alábbi opciókat a számítógép egerével illetve a billentyűzettel. (A Windows rendszereken használja a Control, míg Mac OS operációs rendszerben a Command billentyűt.)
- Tartsa lenyomva a Control/Command billentyűt, majd görgessen felfelé a nagyításhoz, illetve lefelé a kicsinyítéshez
- Tartsa lenyomva a Control/Command billentyűt, majd nyomja meg a + gombot a nagyításhoz, illetve a – gombot a kicsinyítéshez
A képernyő nagyítása
A szöveg olvashatóságának megkönnyítésére a képernyő nagyítása is igénybe vehető.
A Windows valamennyi újabb verziója tartalmaz egy nagyítót, amellyel a képernyő egy részét fel lehet nagyítani. A látássérült felhasználók számára azonban szükség lehet egy teljes körű funkciókkal rendelkező nagyítószoftverre.
Olvasson a következő rendszerekben használatos képernyőnagyítókról: Windows Magnifier
Az Apple OS X operációs rendszerének felhasználói a beépített Zoom funkciót használhatják. Olvasson az OS X kisegítő lehetőségeiről.
Képernyőolvasó használata
A Windows-felhasználók a Windows rendszer Narrátor eszközét is igénybe vehetik, amely felolvassa a képernyőn megjelenő szöveget. Ez a funkció a következő rendszerek esetén érhető el: Windows Narrator.
Az Apple OS X operációs rendszerében a felhasználók a VoiceOver funkciót keressék.
Ezen túlmenően még egyéb cégektől származó képernyőolvasók is rendelkezésre állnak, ilyen például a JAWS (Job Access With Speech) és az ingyenes NVDA program.
PDF-fájlok
A PDF-fájlok használatával megőrizzük eredeti dokumentumaink megjelenését és stílusát. A PDF-fájlok megnyitásához és megjelenítéséhez töltse le ingyenesen az Adobe Acrobat Reader legújabb verzióját.
Az Adobe a PDF-fájlok képernyőolvasókkal való eléréséről is ad tájékoztatást.